win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 16 από σύνολο 16

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Μια παρατήρηση άσχετη με το ερώτημα.
    Την πρόβλεψη των ορόφων την αποφασίζει ο πελάτης, δηλαδή ο ιδιοκτήτης και όχι ο Πολιτικός Μηχανικός που θα εκπονήσει τη στατική μελέτη. Ο τελευταίος έχει μόνο συμβουλευτικό ρόλο και από εκεί και πέρα κάνει τους υπολογισμούς του με ό,τι πρόβλεψη του ζητήσει ο πελάτης του.

    Στο κυρίως θέμα.
    Πιστεύω ότι όλες οι αποφάσεις που θα ληφθούν από την οικογένεια πρέπει να έχουν ως βάση την ασφάλεια της ζωής πρωτίστως και της περιουσίας δευτερευόντως.
    Η ζωή είναι αναντικατάστατη και η περιουσία, όταν αφορά αυτήν την κλίμακα (κατοικία), δύσκολα αναπληρώνεται για τους περισσότερους.
    Κοινότοπα τα παραπάνω αλλά πολύ βασικά που τα ξεχνάμε ακόμα και εμείς οι μηχανικοί.

    Η ασφάλεια είναι ίσως γενικόλογη έννοια και εξαρτάται από το οικονομικό και κοινωνικό επίπεδο της εποχής και της γνώσης μας για τα φυσικά φαινόμενα μεταξύ άλλων παραγόντων.

    Αν θέλουν να κατεβάσουν τον πήχη της ασφάλειας είναι δικαίωμά τους μέχρι το επίπεδο που ορίζει ο νόμος.
    Παραπέρα παρανομούν εκτός του ότι θέτουν σε κίνδυνο ζωές και περιουσίες.

    Ακόμα και μια ελαφριά κατασκευή να κάνεις, πολύ καλή λύση για την περίπτωσή τους, θα πρέπει να μελετηθεί.
    Μελέτη σημαίνει εφαρμογή ΚΑΝΕΠΕ για κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα όπως υποθέτω ότι είναι το εν λόγω κτήριο.
    Εφαρμογή ΚΑΝΕΠΕ σημαίνει δύο φάσεις:
    α) αποτίμηση κατασκευής,
    β) ενίσχυση αν δεν επαρκεί.
    Ο ΚΑΝΕΠΕ δίνει τη δυνατότητα να ορίσει ο ιδιοκτήτης τη θέση του πήχη ασφαλείας (βλ. επιτελεστικότητα).
    Όλα αυτά όμως κοστίζουν, διότι ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος και πρέπει να γίνουν και κάποιες διερευνήσεις υλικών και εδάφους που κοστίζουν αρκετά.

    Ενισχύσεις δεν είναι βέβαιο ότι απαιτούνται!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Για την παρατήρηση ..........μην είσαι τόσο σίγουρος για όλους τους συναδέλφους μας!
    Ειδικά σε αυτήν την περίπτωση δεν έγινε όπως κανονικά θα έπρεπε.Η πρόβλεψη είχε ζητηθεί και ήταν και σε συμβόλαια οι μελλοντικοι όροφοι αλλά οι ιδιοκτήτες δεν το γνωρίζανε ...μέχρι σήμερα που είδα τη στατική μελέτη.
    Και εγώ υποστηρίζω και πάντα συμμερίζομαι τους συναδέλφους μου.Φτυαρι δεν κρατάω για κανέναν αλλά όπως και εγώ καποια στιγμή θα έχω κανει τη μαλακία μου έτσι και οι υπόλοιποι....
    Στο κυρίως θέμα.....όλοι μας θέλουμε πρωτιστως την ασφάλεια
    Ενας φίλος μου π.μ που είδε το κτίριο και την μελέτη είπε πως μια τέτοια μικρή προσθήκη ελαφριας κατασκευης(μεταλλική ή προκάτ) δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα.Εγώ για να είμαι πιο σίγουρη είπα για προσθήκη στέγης για ακόμα πιο λίγα φορτία....δεν ξέρω μπορεί και να λέω βλακίες.
    Απλά αν δεν υπήρχε οικονομικό θέμα θα αποφάσιζα πιο εύκολα.(εννοείται πως εγώ δεν θα παρω τιποτα)

Παρόμοια θέματα

  1. Προσθήκη στέγης με σοφίτα σε υφιστάμενο κτήριο με οικοδομική άδεια το 1995
    Από το μέλος Natasa στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2018, 11:37
  2. N.4178/13: Προσθήκη στέγης σε σχολείο που έχει υπαχθεί στον 4178
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.08.2015, 20:20
  3. N.4014/11: Προσθήκη στέγης σε τακτοποιημένο με τον Ν.4014/11
    Από το μέλος Pieros στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.02.2014, 13:07
  4. N.4014/11: Νομιμοποίηση και προσθήκη καθ' ύψος 1μ και αντικατάσταση στέγης
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.05.2013, 21:34
  5. N.3843/10: Αυθαίρετη προσθήκη στέγης με σοφίτα
    Από το μέλος Στα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.11.2010, 08:32

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •